no-img
گزارش فایل

دانلود تجربه ارتقا شغلي چالش ها و راهکارهای تدریس دین و زندگي


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلود تجربه ارتقا شغلي چالش ها و راهکارهای تدریس دین و زندگي
zip
آوریل 22, 2017
2500 تومان
0 فروش
2500 تومان – خرید

دانلود تجربه ارتقا شغلي چالش ها و راهکارهای تدریس دین و زندگي


دانلود تجربه مدون وارتقا شغلي با موضوع

چالش ها و مشكلات وراهکارهای تدریس دین و زندگي

فرمت فایل ورد ( word) و قابل ویرایش

 تعداد صفحات 38

 قیمت 2500تومان

 قسمتی از فایل 

فصل اول:

بیان چالش ها و مشکلات

مشکل: بی توجهی و بی رغبتی دانش آموزان به مساله نماز جماعت در مدارس

من در طی این چند سال تدریس در آموزشگاههای فراهان متوجه شدم که برخی دانش آموزان نسبت به نماز بیگانه اند. البته از زمان سالهای 78-78 که من تازه تدریس در مقطع متوسطه را آغاز کردم. این مشکل کم رنگ تر بود و دانش آموزان نسبت به برگزاری نماز جماعت در مدرسه  اهتمام بیشتری داشتند و باورهای دینی و اعتقادی آنها نسبت به نماز و فواید آن در زندگی اخروی و دنیویی قوی تر بود اما با گذشت زمان این باورها بنا به دلایلی کم رنگ شده بود و من به عنوان یک دبیر که تدریس کتاب قرآن و دین و زندگی و در کل معارف را در مدارس داشته بیشتر احساس مسئولیت کردم که بتوانم این مشکل را تا حدودی ریشه یابی کرده و راهکار هایی مناسب ارائه دهم.

مشکل: عدم شناخت عمیق نسبت به کتاب الهی ” قرآن” و فراموش شدن این امر مهم که همسو شدن با آموزه های قرآن باعث نشاط ملکوتی و سرور معنوی می شود

در ضمن آموزش و تعلیم  قرآن در طی این مدت چند سال متوجه بر این مطلب شدم که دانش آموزان نسبت به آیات قرآن هم از نظر روخوانی و هم معنی آیات و هم تفسیر آن اهمیت لازم را ندارند و به جنبه ی نشاط و سرور معنوی این کتاب الهی بی توجه هستند.

و انچه مرا بسیار اندوهگین می کرد این بود که دانش آموزان سر کلاس قرآن نشاط لازم را برای فراگیری قرآن ندارند و در ذهن آنها از قرآن و آیات وحی به جز در زمانی که کسی از دنیا می رفت و آیات قرآن را می شنیدند چیزی نبود و همین امر باعث می شد که  آنها فراموش کنند که قرآن دستورالعمل زندگی است و به وسیله آن راه درست زندگی به انسان آموزش داده می شود.یعنی قرآن از آن زنده ها است نه مرده ها، پس لازم دانستم که جنبه ی سرور معنوی قرآن را به آنها یادآور شوم.

مشکل: ضعف اعتقادی و معنوی در بعضی دانش آموزان

در طی سالهای تدریس و بخصوص در سالهای 85-84 تا 92-91 همواره این نکته ذهنم را به خود مشغول می کرد که چرا با پیشرفت علم و تکنولوژی ، اخلاق مسیر رشد خود را طی نمی کند. البته مساله تکنولوژیی و علم در صورتی  که در جهت خدمت به بشر باشد، جای بسی خوشحالی است اما این در حالی است که امروزه انسان ها از علم و تکنولوژی استفاده های نادرست می کنند و دانش آموزان هم از این امر  مستثنی نیستند. دانش آموزان ما در عصری زندگی می کنند که ماهواره و کامپیوتر حرف اول را می زنند . پس با توجه به دسترسی آسان به این موارد باید راه حل هایی را پیشنهاد کنیم و آنها را عملی سازیم تا دانش آموزان در ضمن استفاده از این وسائل خود را از مسیر اخلاق و فضیلت های اعتقادی و معنوی که خداوند به انسانها به ودیعه گذاشته است دور نکنند. من با توجه به این موارد  و موارد اخلاقی که دربرخی اوقات در بین دانش آموزان مشاهده می کردم یک سری راه حل هایی را پیشنهاد و سپس عملی ساختم که تقریبا توانست این ضعف را برطرف کند..

مشکل: ضعف در یادگیری برخی از مطالب کتاب دین و زندگی مثل مساله اختیار

از آنجا که درس ششم دین و زندگی پیش دانشگاهی به بحث پیرامون اختیار و ارتباط آن با توحید افعالی و تاثیر این اعتقاد در زندگی فردی و اجتماعی  می پردازد و آیاتی را دال بر وجود اختیار آدمی ذکر می کند.

همواره دانش آموزان این سوال را مطرح می کردند که ما در قرآن با آیاتی مواجه می شویم که بر جبر دلالت دارند و به نظر می رسد با آیاتی که دال بر اختیار است در تعارض  اند. این دو دسته آیات را چگونه می توان توجیه کرد و همچنین با توجه به متن کتاب گاهی اوقات دانش آموزان قانع نمی شوند و سوال های زیادی در کلاس مطرح می شد و من گاهی اوقات با استناد به مطالب خارج کتاب  و گاهی اوقات هم در غالب داستانهایی این مبحث را بهتر برای آنها تفهیم می کردم.

فهرست مطالب

مقدمه 3

فصل اول: مشکلات و چالش ها

مشکل: بی توجهی وبی رغبتی دانش آموزان به مساله نمازجماعت درمدارس  8

مشکل: عدم شناخ تعمیق نسبت به کتاب الهی،قرآن(فراموش کردن این امر مهم که همسو شدن با قرآن باعث نشاط ملکوتی و سرور معنوی می شود)  8

مشکل: ضعف اعتقادی ومعنوی دربعضی دانش آموزان 9

مشکل: ضعف دریادگیری برخیا زمطالب کتاب دین وزندگی(مثل مساله اختیار)  10

فصل دوم: راهکارها و تجربیات تدریس

ارائه راهکارهایی مناسب درجهت برگزاری بهترنمازجماعت درمدارس درسالهای 80-79  11

راه حل های انجام شده برای مشکل عدم شناخت عمیق نسبت به کتاب الهی ” قرآن”13

راه حلهای انجام شده برای مشکل ضعف اعتقادی ومعنوی دربعضی دانش آموزان 14

راه حل ها برای مشک لضعف دریادگیری برخی ازمطالب کتاب دین وزندگی (مثل مساله اختیار) 16

تجربیاتی که در رفع اضطراب یکی از دانش آموزان پایه سوم کامپیوتر ارمغان دانش داشتم. 21

دغدغه های من به عنوان یک دبیردین وزندگی 28

نتیجه گیری 33

منابع34

راهنمای خرید :   برای خرید انلاین ابتدا بر روی لینک خرید زیر کلیک نمائید .   تا وارد صفحه خرید آنلاین شوید .درصفحه خرید آنلاین نام و نام خانوادگی ، شماره موبایل و ایمیل خود را وارد کنید .و بر روی خرید کلیک نمائید. تا وارد صفحه در گاه بانک شوید .بعد از وارد کردن مشخصات کارت ، وارد صفحه دانلود فایل می شوید که بصورت مستقیم می توانید آن را دانلود کنید ، همچنین علاوه بر دانلود مستقیم ، لینک دانلود به ایمیل شما نیز فرستاده می شود –   لینک خرید

2500 تومان – خرید

 ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *