no-img
گزارش فایل

دانلوداقدام پژوهی پژوهش و فناوری را دروضعیت آموزشی به پایان برسانم؟


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلوداقدام پژوهی پژوهش و فناوری را دروضعیت آموزشی به پایان برسانم؟
zip
آگوست 3, 2019
2000 تومان
0 فروش
2000 تومان – خرید

دانلوداقدام پژوهی پژوهش و فناوری را دروضعیت آموزشی به پایان برسانم؟


دانلوداقدام پژوهی پژوهش و فناوری را دروضعیت آموزشی به پایان برسانم؟

تعداد صفحات فایل28

فایل ورد قابل ویرایش

شرح فایل

 

اقدام راه حل پیشنهادی

به نظر می رسد کتب و مجلات درسی و غیر درسی در اکثر مدارس جایی برای خود در بین دانش آموزان باز کرده باشد. در نگارش ، چاپ و انتشار کتب و مجلات درسی و غیر درسی یقیناً باید علاقه و نیاز های مخاطبان مد نظر قرار گرفته شده باشد. در این میان عوامل متعددی سبب علاقه مندی دانش آموزان نسبت به این رسانه آموزشی می شود که به برخی از آنها به شرح زیر اشاره می شود :

1- خانواده : خانواده به عنوان نخستین پایگاه آموزش وپرورش و از اساسی ترین عوامل تشکیل دهنده شخصیت کودک است. اگر به خانواده به عنوان یک عامل اساسی در ایجاد علاقه نسبت به مطالعه و پژوهش توجه کنیم ، ابتدا باید در یک تقسیم بندی کلی خانواده ها را به سه دسته تقسیم کنیم :

– خانواده هایی که به مطالعه و پژوهش عادت داشته و به رشد فکری فرزندان خود علاقه مندند.

– خانواده هایی که تحصیل کرده هستند اما به کتابخوانی و مطالعه و پژوهش علاقه ای ندارند.

– خانواده هایی که سواد چندانی نداشته یا بی سوادند و معمولاً سرگرم گذران زندگی روزمره خود هستند.

خانواده هایی که به علت فقر فرهنگی یا بی سوادی به مطالعه و پژوهش بی علاقه اند نمی توانند در علاقه مند کردن و ایجاد انگیزه نسبت به خواندن در فرزندانشان نقشی چندانی داشته باشند. از طرف دیگر اگر والدین به مطالعه و پژوهش علاقه مند باشند فرزندان هم با کتاب و مطالعه و پژوهش بهتر و بیشتر آشنا شده و به آن عادت می کنند. دسته ای از پدر ومادران ، بی آن که خود متوجه باشند پیوسته در برابر کودک خود مطالعه و پژوهش می کنند کودک نیز ناخودآگاه به سوی مطالعه و پژوهش و کتابخوانی هدایت می شود. در اینجا حس تقلید خودنمایی می کند حسی که در کودکان بسیار نیرومند است. خانواده هایی که هنوز نسبت به مطالعه و پژوهش غیردرسی دانش آموزان به دید منفی نگاه می کنند معتقدند که مطالعه و پژوهش مجلات و کتب غیردرسی ، دانش آموزان را از مطالعه و پژوهش مواد درسی باز داشته و مانع آموزش دروس مدرسه ای می شود. گاهی در مدارس شاهد مراجعه اولیایی هستیم که از دست فرزندشان به جهت مطالعه و پژوهش کتب و مجلات غیردرسی نزد مربیان مدرسه گلایه می کنند و خواستار نصیحت دانش آموزشان در خصوص مطا لعه کتب درسی هستند !

2- مدرسه : مدرسه به عنوان ……ین مرکز تربیتی پس از خانواده ، تأثیر به سزایی در تشویق  دانش آموزان به مطالعه و پژوهش دارد. اگر در این محیط زمینه های لازم جهت بروز استعداد های نهفته دانش آموزان فراهم شود و روش های صحیح مطالعه و پژوهش آموزش داده شود شاهد شکوفایی کودکان خواهیم بود. در این میان نقش مدیر و آموزگاران غیر قابل انکار است. تأثیری را که مدیر بر همکاران خود دارد موقعیت تربیتی او را بیشتر نمایان می کند رفته رفته موضع گیری های مثبت یا منفی او ، جنبه سمبل والگو پیدا می کند و به اندازه نفوذی که در روح و ذهن افراد دارد ، آنها را متأثر کرده و تغییر می دهد. آموزگاران ارتباط نزدیکتر و بیشتری با دانش آموزان دارند این ارتباط سبب می شود تا از یک سو الگوی رفتاری آنها باشند از سوی دیگر معلم می تواند اصول صحیح انجام امور مختلف و از همه مهمتر شیوه های مطالعه و پژوهش و کتابخوانی را به دانش آموزان آموزش دهد. متأسفانه به ندرت برخی از مربیان مدرسه نیز با دیدگاه اولیایی که وصف آنها در بالا اشاره شد هم عقیده اند. اینان تبلیغات لازم را جهت علاقه مند کردن دانش آموزان به مطالعه و پژوهش کتب و مجلات غیردرسی به عمل نیاورده و آموزش های لازم در این زمینه را به آنها نمی دهند و حتی دانش آموزان را از مطالعه و پژوهش منابع غیردرسی باز می دارند.

3- دانش آموزان : کودکان بیشتر سرمشق هایی را مورد تقلید قرار می دهند که شبیه خود آنها باشد همسالان می توانند معلمان کارایی برای تدریس موضوعات درسی باشند. در میان همسالان ، برخی از آنها به عنوان سرمشق اثر بخش ترند به طوری که هر چه میزان هوش ، موفقیت تحصیلی و اجتماعی کودکی بیشتر باشد میزان تقلید همسالان از او بیشتر خواهد بود. با توجه به نقش الگوپذیری در دانش آموزان نقش معلم ، همسالان ، پدر و مادر، برادر وخواهر به عنوان الگوهای رفتاری در آموزش امور مختلف به خوبی قابل درک و تأمل است. بی شک از دانش آموزی که اولیای مخالف مطالعات غیردرسی داشته باشد نمی توان انتظار علاقه مندی نسبت به مطالعه و پژوهش غیردرسی داشت. از طرف دیگر اگر دانش آموز در محیط مدرسه از سوی معلم خود جهت مطالعه و پژوهش کتب درسی و غیردرسی آموزش لازم را ندیده باشد، طبعاً نسبت به مطالعه و پژوهش و کتابخوانی حس خوبی نخواهد داشت. گاهی والدین و مربی دانش آموز با مطالعات غیردرسی او مخالف نیستند ، اما روش مناسبی را در علاقه مند کردن وی به مطالعه و پژوهش به کار نمی برند و بعضاً با روش اجبار می خواهند دانش آموز را به کتابخوانی مشتاق نمایند که صد البته نتیجه چنین تصمیمی پیشاپیش متصور است. درچند سال اخیر شاهد اشتراک بیشتر کتب و مجلات درسی و غیر درسی در بین دانش آموزان بخصوص در دوره ابتدایی بوده ایم. به راستی این میزان افزایش اشتراک در تکمیل آموزش های مدرسه تاثیرگذار بوده است؟

راهبردهای برنامه ریزی شامل تعیین هدف برای یادگیری و مطالعه و پژوهش، پیش بینی زمان لازم برای مطالعه و پژوهش، تعیین سرعت مناسب مطالعه و پژوهش و … را شامل می شود.

راهبرد نظارت یا کنترل که بر فرایند یادگیری نظارت دارد و یادگیرنده برای ارزیابی میزان درک و یادآوری خود از مطالب خوانده شده، از شیوه خود پرسی استفاده می کند. از جمله مهمترین راهبردهایی که در کنترل یا نظارت بکار می روند عبارتند از:

  1. نظارت بر درک مطلب، برای اطمینان از درک مطالب درسی با استفاده از پرسشهایی که در ابتدا یا انتهای درس مطرح شده اند.
  2. تمرکز توجه؛ توجه یک عامل اساسی در یادگیری است. در هنگام مطالعه و پژوهش فرد توجه انتخابی خود را به موضوعات مهم متمرکز می کند.
  3. از حفظ گفتن یا بازگویی مطالب؛ که باعث افزایش اعتماد به نفس می شود و از میزان پیشرفت در یادگیری مطلب آگاه می شویم و به رفع موارد خطا و اشتباه و اصلاح آنها اقدام می کنیم
  4. 2000 تومان – خرید


ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *