no-img
گزارش فایل

دانلودبررسی جایگاه تربیتی دختران در دین اسلام


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلودبررسی جایگاه تربیتی دختران در دین اسلام
zip
آگوست 1, 2019
2000 تومان
0 فروش
2000 تومان – خرید

دانلودبررسی جایگاه تربیتی دختران در دین اسلام


دانلودبررسی جایگاه تربیتی دختران در دین اسلام

تعداد صفحات فایل45

فایل ورد قابل ویرایش

شرح فایل

 

2-18 ضوابطی برای روابط

در تعیین ضوابط برای روابط به معنی عام و برای دختران به صورت خاص، اسلام گامهایی را برداشته و دستوراتی را داده. بخشی از توصیه ها در روابط با زنان و دختران است و در آن سفارش شده است  که خود دار و مراقب باشند و بخشی در رابطه با مردان و اعضای جامعه است. به عنوان مثال نمونه هایی را ذکر می کنیم:

ابن مکتوم فردی کور و نابینا بود، بر پیامبر وارد شد، در حالی که همسران او (عایشه و حفصه) در کنارش بودند. پیامبر فرمود برخیزید و داخل اتاق شوید گفتند او کور است و نمی بیند. اگر او شما را نبیند شما او را میبینید . نمونه همین سخن در کافی آمده است: فقالتا انه اعی،فقال:ان لم یر کما فانکما تریانه.

اما در مورد ضوابط برای مردان در برخورد با زنان و دختران هم به توصیه ها و سنت هایی بر میخوریم : مثلا در اخلاق پیامبر ص آمده است که رسول خدا به زنان سلام می کرد در حالی که آنها از کنار او رد می شدند(کان رسوالله یسلم علی النساء و یردون علیه).

و در شرح حال امیرالمؤمنین علی ع نوشته اند که او بر زنان سلام می کرد ولی از سلام بر زنان جوان اکراه داشت

2-18-1 مراقبت در محیط اجتماعی: اصل محیط اجتماعی دعوت کننده افراد به شرافت و فضیلت باشد و تنها محیط پاک و بدور از رذایل است که چنین ویژگی هایی را دارد.اسلام مارا به نظارت اجتماعی و کنترل

جریانات جامعه دعوت می کند و می گوید شما بهترین امتی هستید که برای مردم آفریده
شده اید، امر به معروف و نهی از منکر می کنیدو … (کنتم خیر امه اخرجت للناس ،تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنکر … )( سوره آل عمران/110)

در محیط اجتماعی اسلام اختلاط نیست ، آلودگی نیست، متلک گویی به زن و مرد نیست ، روابط انسانی و اخلاقی است،در آن پاکی است، حفظ شرایط است، حفظ سنن و ارزشهای اسلامی است که این همه در پی بنای سعادت جامعه نقش اساسی دارند. امیرالمؤمنین خطاب به اهل عراق فرمونده اند: « خبر یافتم که زنان شما در خیابان با مردم اختلاط دارند، آیا حیا نمی کنید؟»

2-18-2 مراقبت درآمد و شد و خلوتها: اسلام خواسته است در روابط و برخورد ها مراقب آزادی آنها باشیم و و مراقبت کنیم که زمینه برای بی بندو باری در روابط فراهم نباشد که این به فساد منجر خواهد شد. خلوت زن و مرد در اتاقی حتی برای نماز خواندن حرام است،مگر آنکه وضع به گونه ای باشد که آمد و شد و حضور دیگران و در هم شکستن خلوت آنها مطرح باشد.

اسلام بودن زن و مرد نا محرم را در جایی خلوت ناروا دانسته و از سخن گفتن زن به آهنگ مهیج و وسوسه انگیز منع فرموده است. به زنان دستور می دهد کمتر از خانه بیرون روند و راه رفتن مهیج نداشته باشند، حتی از کنار دیوار راه بروند نه از وسط کوچه که در اولین نگاه جلب توجه نکنند.(ص60 بهشت خانواده)

2-18-3 در معاشرتها: دختران بیش از هر گروه دیگری نیاز دارند از معاشرتهای ناروا دور بمانند، زیرا اثرات این معاشرت ها امراض ساریه است و زمینه را برای تثبیت بیماری و سقوط فراهم می آورد. آینده زشت و نامطبوع معاشرتهای هراس آلود باید به دختران تفهیم شود. و آنها باید دریابند با چه کسانی رابطه دوستی داشته باشند و به عرض محبت و ارادت چه کسانی پاسخ دهند و چگونه؟

حتی در بازی های دوستانه بین پسران و دختران در سنین خردسالی هشدارها و تذکرات لازم را می دهیم تا در سنین تمیز و بلوغ با دشواریهایی مواجه نشوند. آنها باید بدانند مرض روابط بین پسران و دختران چیست و چگونه باید آنرا تنظیم کرد. از تأثیرات روابط غلط و نادرست باید آنها را بر حذر داشت.

2-18-4 مراقبت در ابراز محبت: محبت و عنایتی که نسبت به دختران ابراز می شودباید در چارچوب ضوابطی باشد. ما در اسلام نمی توانیم با زن یا دختر نا محرم دست بدهیم و یا مصافحه کنیم، نمی توانیم دختر ممیز را ببوسیم،

امام رضا(ع) فرمود: وقتی دختری شش ساله شد نامحرم نمیتواند او را ببوسد و او را به سینه اش بچسباند.(شيخ حر عاملي،محمد بن حسن.1374)

 

2-19معاشرتها در سنین بلوغ

معاشرت های بد و محیط فاسد می تواند نتایج تربیت دوران خوب کودکی را نابود کند و خلق و خوی پسندیده فرزندان را به صفات بد و ناپسند تبدیل نمایند و در نتیجه شخصیت معنوی آنان را در هم بشکند و برایشان محرومیت و ناکامی پدید آورند. این امر در سنین بلوغ مشهود تر است از آن بابت که دختران : پس از بلوغ نوعی گرایش و تجاذب میان خود احساس می کنند، پسر دوستدار خواستاری است و دختر خواهان قبول و البته قبولی شرافتمندانه و توأم با مناعت و بزرگواری  همچنین این نکته قابل ذکر است که دختران ناگهان بزرگ می شوند و ناگاه حس
می کنند دیگر در میان همسالان خود جایی ندارند، ناچار مجبور می شوند که با بزرگسالان معاشرت کنند. اما به علت عدم تطابق قوای دماغی یا جثه خویش از معاشرت با بزرگسالان لذت نمی برند و گوشه گیری و انزوا را ترجیح می دهند.(دکتر کرمانی)

در سنین بلوغ باید دختر را از معاشرت های ناروا و رفقای بدنام بر حذر داشت که اقل زیانش متهم شدن است_ پیامبر (ص) فرمود اولی بالتهمه من جالس اهل التهمه. البته در محیط رفقا و دستان افرادی هستند که در عین مصاحبت و همنشینی در امور معنوی دوستان نفوذ کرده و در اخلاق و رفتار هم تأثیر می کنند.(قائمي،علي.1362)

خانواده با ارائه زندگی نمونه دیگران، توصیه به هم نشینی با پاکان و نیکان ، توصیه به مطالعه کتب اخلاقی ،قرائت قرآن تمرین جهاد با نفس، تعدیل غرایز، مهار امیال و شهوات، استناد به روابط و مدلها نجیبانه، تکیه به چشم داشتهای اجتماعی ، هنجارهای اسلامی،  شیوه های قومی در جامعه اسلامی و رسوم اخلاقی، رفتار های مورد پسند را در افراد پدید آورند. و فراموش نکنیم افراد محروم از خوشبختی های خانوادگی در صدد یافتن خوشبختی در اجتماع دیگرانند و چنین روابط اجتماعی عامل تجدید بنای بسیاری از خصوصیات رفتار انسانی است.(صانعي،مهدي.1375))

 

2000 تومان – خرید


ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *