no-img
گزارش فایل

دانلودارتقا شغلي تجربیات و چالش ها و راهکارهای تدریس دینی و عربی


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلودارتقا شغلي تجربیات و چالش ها و راهکارهای تدریس دینی و عربی
zip
آوریل 22, 2017
2500 تومان
0 فروش
2500 تومان – خرید

دانلودارتقا شغلي تجربیات و چالش ها و راهکارهای تدریس دینی و عربی


دانلود تجربه مدون وارتقا شغلي با موضوع

تجربیات و چالش ها و راهکارهای تدریس دینی و عربی

فرمت فایل ورد ( word) و قابل ویرایش

 تعداد صفحات 103

 قیمت 2500تومان

 قسمتی از فایل

مقدمه

یکی از مشغله های اصلی بشریت در تمام دوران ، توانا ساختن نسل آینده در اداره امور خویش و سپردن میراث فرهنگی بوده است ، قسمت اعظم این وظیفه توسط خانوادخه انجام می شد همزمان با گسترش جوامع و تقسیم کار اجتماعی و اقتصادی وظیفه تعلیم و تربیت به نهاد آموزش و پرورش محول گردید .

کودکان و نوجوانان در دوران تحصیل نگرشی مثبت یا منفی نسبت به خود و محیط پیرامون بدست می آورند ، آنها در مدرسه در مسیر رشد و بالندگی قرار می گیرنو در حقیقت در طول بهترین سال های عمر خود با عوامل موثر بر تحول شناختی ، عاطفی و اجتماعی به کنش متقابل می پردازند.به همین دلیل باید گفت: که معلمین نقش بسیار مهمی در رشد و تربیت دانش آموزان دارن دارند، و معلم باید به تفاوتهای فردی دانش آموزان و مشکلات احتمالا که برای آنها هست توجه کند و فقط هدف آموزش نباشد ، از جمله مشکلاتی که دانش آموزان از جمله دانش آموزان مناطق محروم با آن مواجه هستند مشکل مال و عاطفی هست و همچنین بسیاری از دانش آموزان هستند که برای تحصیل بدون خانواده از روستا به شهر آمده اند و در شهر مشغول تحصیل با برادران و خواهران خود هستند و می شود تصور کرد اینها با چه مشکلاتی دست وپنجه نرم می کنند ، پس هنر معلم در این است که این گونه دانش آموزان را شناسایی کند و با انها دوست شود و مشکلات آنها رابررسی کند و به آنها دلداری و اعتماد به نفس دهد و تا حد امکان در رفع مشکلات آنها بکوشد، من بر اساس تجربه شخصی خودم دو دانش آموز داشتم که همراه با برادرشان در یک اتاق کرایه ای زندگی می کردند و فقط برای ادامه تحصیل این شرایط را در شهر و بدون همراهی پدر و مادر قبول کرده بودند و وقتی که من متوجه شدم بیشتر به آنها نزدیک شدم و انها وقتی مهر ومحبت مرا دیدند به من اعتماد کردند و مسائل و مشکلاتشان را با من در میان گذاشتند و تا جایی که می توانستم در رفع مشکلاتشان تلاش می کردم= و می گفتند هر وقت ما با شما صحبت می کنیم احساس می کنیم که در کنار مادرمان هستیم و اشک در چشمانشان حلقه می بست . پس معلم می تواند با مهر و محبت دانش آموزان را به درس و مدرسه علاقه مند کند، و برقراری ارتباطی دوستانه با آنها یکی از بهترین و تاثیر گذار ترین عوامل در رشد و پیشرفت تحصیلی آنها می باشد.

اهمیت و ضرورت زبان عربی

از هنگام ورود اسلام به ایران، زبان عربی همواره در کشورمان، محترم، مورد توجه و بهترین ابزار انتقال علم بوده است. پس از انقلاب اسلامی، اصل 16 قانون اساسی بر دستاندرکاران آموزش و پرورش تکلیف کرد که امکانات آموزش این زبان را فراهم آورند. ولی کاهش منزلت زبان عربی در جامعه و در نتیجه، کاهش علاقه و اهتمام دانش آموزان و دانشجویان به آن نشان میدهد که تاریخ پربار و الزام قانونی براي ایجاد زمینۀ مساعد آموزش زبان دوم کافی نیست. در این مجال، برخی از  روشهای نوین تدریس عربی را ذکر می کنم. باشد که مورد توجه و استفاده همکاران فرهیخته درس عربی قرار گیرد و زمینه های تازه ای از علاقه مندی و اقبال دانش آموزان به این درس فراهم گردد.

در پي استقبال عظيم مردم ايران از دين اسلام و با از بين رفتن حكومت ساساني خورشيد تابان شريعت مقدس اسلامي بر فراز كشور پهناور ما نورافشاني نموده و دولتهاي متعدد اسلامي يكي پس از ديگري بر اين سرزمين حكومت كردند و بعضاً با حمايت اين حكومتها علماء و دانشمندان بزرگي درخشيده و آثار و كتابهاي زيادي را به عربي و فارسي به يادگار نهادند و با ورود واژگان عربي و خاصه واژگان قرآني در نظم و نثر فارسي تحول شگرفي را در ادبيات ما به وجود آوردند براي آكاهي بيشتر از ورود كلمات و تأثير واژه‌هاي عربي در متون زبان فارسي مي توانيد به كتاب «عربي در فارسي» نوشته دكتر فرشيدورد استاد اسبق دانشگاه تهران مراجعه فرماييد.

زبان عربي زبان دين و آيين و فرهنگ و تمدن اسلامي است و اين زبان يكي از عوامل وحدت در بين جوامع و ملل مختلف دنيا با بيش از يك ميليارد مسلمان گشته است. آموزش زبان عربي به منظور درك مفاهيم ديني و قرآني است همانطور كه مقام معظم رهبري فرمودند: «زبان عربي كليد معارف اسلامي است» لذا:

1- نيازهاي ديني درك و فهم قرآن و نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه، احاديث نبوي و احاديث امامان معصوم و كتب فقهي و كتب تفسير قرآن از ضرورتهاي آموزش زبان عربي است.

2- ارتباطات سياسي و تاريخي و اقتصادي و اجتماعي و ادبي… بسيار نزديك ميان ايرانيان و اعراب از گذشته تاكنون به علت هم‌جواري و دين مشترك از ديگر عوامل در بيان ضرورت آموزش عربي است

فهرست مطالب

معرفی2

مقدمه.3

اهمیت و ضرورت زبان عربی4

چالش و راهکارهای موضوع درس دینی7

خصوصیات معلم دینی12

عوامل بی علاقگی دانش آموزان به درس دینی و ره حل ها13

عناصر آموزش مطلوب و موانع موجود18

نقایصکتاب و محتوای آموزشی18

برخی راهکارهای جذاب کردن متون درسی21

ایجاد علاقه و انگیزه دردانش آموزان نسبت به درس عربی23

تقسیم بندی روش های تدریس27

مهم ترین ویژگی های تدریس فعال28

افت تحصیلی32

علل بی علاقگی دانش آموزان به زبان عربی33

کاهش انگیزه نسبت به دروس دینی و عربی36

علل تداوم شیوه های تدری سنتی45

درآمدی بر روش های فعال تدریس45

محدودیت استفاده از گروه های کلاس در امر یادهی و یادگیری51

درس پیام های آسمانی62

راه حل های مناسب جهت کیفیت آموزشی63

تدریس و کلاسداری63

اهمیت ایجاد انگیزه در جلسه ی اول74

روش های موفق دریس از دیدگاه دانش آموزان75

نحوه ی انتقال مطالب ار دیدگاه قرآن79

نحوه ی تشویق موفق از دیدگاه روانشناسان82

روش های کاربردی پرورش خلاقیت دانش آموزان85

راه کاهای جلوگیری از افت تحصیلی در درس عربی91

پیشنهاداتی برای تدریس بهتر دینی و عربی93

نتیجه گیری98

منابع101

راهنمای خرید :   برای خرید انلاین ابتدا بر روی لینک خرید زیر کلیک نمائید .   تا وارد صفحه خرید آنلاین شوید .درصفحه خرید آنلاین نام و نام خانوادگی ، شماره موبایل و ایمیل خود را وارد کنید .و بر روی خرید کلیک نمائید. تا وارد صفحه در گاه بانک شوید .بعد از وارد کردن مشخصات کارت ، وارد صفحه دانلود فایل می شوید که بصورت مستقیم می توانید آن را دانلود کنید ، همچنین علاوه بر دانلود مستقیم ، لینک دانلود به ایمیل شما نیز فرستاده می شود –   لینک خرید

2500 تومان – خریدads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *