no-img
گزارش فایل

دانلودعوامل مؤثر در پرخاشگری دانش آموزان مقطع متوسطه


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلودعوامل مؤثر در پرخاشگری دانش آموزان مقطع متوسطه
zip
جولای 31, 2019
5000 تومان
0 فروش
5000 تومان – خرید

دانلودعوامل مؤثر در پرخاشگری دانش آموزان مقطع متوسطه


 

دانلودعوامل مؤثر در پرخاشگری دانش آموزان مقطع متوسطه

تعداد صفحات فایل40

فایل ورد قابل ویرایش

شرح فایل

 

 

فصل پنجم

 

بحث و نتیجه گیری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-1 بحث در باره یافته ها:

فرضیه رابین میزان تحصیلات والدین و بروز پرخاشگری رابطه وجود دارد.در این فرضیه به اثبات رسید که تحصیلات والدین می تواند باعث پرخاشگری در نوجوانان شود.بنابراین هر چه سطح سود وآگاهی  والدین بالاتر باشد به همان نسبت پرخاشگری کمتر اتفاق خواهد افتاد.در اینگونه خانواده ها چون فرزند به خوبی نمی آموزد که در موقعیتهای مختلف چگونه رفتار کنند این روش را برای اجتناب از تعاملات اجتماعی برمی گزیند.

فرضیه 2 بین شغل والدین  و پرخاشگری دانش اموزان رابطه وجود دارد.

تاثیر طبقه اجتماعی بر رشد شخصیت فرد قابل ملاحظه می باشد هر خانواده ای متعلق به طبقه اجتماعی خاص با معیارهای مخصوص آن است.تربیت فرزندان تابع  معیارهای طبقه اجتماعی آلفاست روش انضباط و پرورش فرزندان نیز متفاوت می کند.فرزندان طبقه اجتماعی پایین احتمالا بیشتر در معرض تنبیهات  غلط والدین هستند و در نتیجه بیشتر دچار حقارت می گردند. این نوجوانان قطع نظر از آنکه به علت فقر اقتصادی و شرایط دیگر جسما ضعیفترند اغلب تحت فشار شرایط زندگی سریع و بیش از حد ظرفیت خود و زودتر از معمول کارها و مسئولیت بزرگسالان به آنها واگذار می شود.به همین دلیل احساسی در درون آنها ایجاد می شود و این خود دلیلی بر پرخاشگری در این گونه دانش آموزان می شود.

فرضیه 3   بین طرز برخورد والدین و بروز پرخاشگری رابطه وجود دارد.با توجه به داده های جمع آوری شده به راحتی می توان فهمید که یک عامل اجتماعی،محیطی که خود نیز به چند دسته تقسیم می شوند در به وجود آوردن پرخاشگری  نقش غیرقابل انکاری دارند.خانواده هایی که بین فرزندانشان تبعیض قائلند و بین خود والدین نیز اختلاف وجود دارد یا این که الگوی صحیح تربیتی  ندارند مسلم است که فرزند نمی تواند حرف دل خویش را به والدین بگوید.یا حتی اگر بگوید هم والدین او را درک نخواهند کرد و این باعث به وجود آمدن حس سرخوردگی و تنهایی در فرزند خواهد شد.

خلاصه مطلب ارائه شده اینکه نقش والدین و خانواده ریشه ای است. مثلا اگر پرخاشگری در اثر عوامل محیطی مثل تحریک فیزیولوژیکی و اجتماعی و غیره ایجاد شود بعد از رفع عوامل تحریک حالت پرخاشگری نیز از بین می رود.ولی اگر پرخاشگری  در اثر تربیت ناصحیح  در خانواده و یا در برخورد نا مناسب والدین ایجاد شود چون کودک دائما این الگوی ناصحیح را می بیند و الگوهای صحیح دیگر را نه ،پس پرخاشگری در وجود او ریشه دوانده و او را کاملا تبدیل به فرد خشن و پرخاشگرمی کند وچون کودک با چنین الگوی بزرگ شده به سختی می توان او را اصلاح کرد.

البته به شرط اینکه ابتدا محیط خانه و الگوی تربیتی اصلاح شوند.به این خاطر می گوییم که نقش خانواده در پرخاشگری فرد یک نقش کلیدی و حساس است.

فرضیه 4 بین پرخاشگری و ترس از مدرسه و برخورد اولیای مدرسه رابطه وجود دارد.کودکان در هنگام ورود به مدرسه یک نوع اضطراب در درون خود دارند چون محیط جدید ونا آشنا می باشد . اگر اولیای مدرسه با دانش اموزان برخورد خوبی نداشته باشند یا در میان همسالان تحقیرشان کنند احتمالا باعث بروز نوعی ترس در دانش آموزان می شود و این ترس از مدرسه نیز خود عاملی می تواند برای بروز پرخاشگری در نوجوانان شود.

فرضیه 5 بین پرخاشگری و مشاهده  صحنه های  خشونت بار رابطه وجود دارد.

تحقیقات فراوانی مه در زمینه ی تاثیر تلویزیون در پرخاشگری انجام گرفته است خود گویای این مسئله است که نقش این رسانه در پرخاشگری غیرقابل انکار است.به نظر من این مسئله در کشورهای غربی بیشتر مسئله ساز بوده است تا ایران.چرا که اولا تحقیقات فراوان روانشناسان ،مربیان تعلیم و تربیت و گزارشات پلیسی فراوان در این مورد در کشورهای غربی گویای اهمیت این موضوع برای آنها می باشد.ثانیا درصد بالایی از برنامه ها ،فیلم ها و حتی کارتون های این کشور  ها با محتوای خشونت آمیزی همراه است .واضح است دراین کشور ها کودکی که حداقل 4 تا5 ساعت از وقت خود را صرف تلویزیون می کند تحت تاثیر این برنامه ها قرار می گیرد . در ایران نیز نمی توان نقش تلویزیون و تاثیر آن روی کودکان را نادیده گرفت.ولی چون میزان بسیار پایین تری دارند در نتیجه نقش تلویزیون در ارائه پرخاشگری کم رنگتر است.

هر چند که اگر اینگونه برنامه ها پخش شود نمی توان نقش آن را نادیده گرفت.

فرضیه 6 بین بروز پرخاشگری و وضعیت اقتصادی رابطه وجود دارد.

وضعیت اقتصادی نیز یکی از عومل بروز پرخاشگری می باشد تحقیقات نشان می دهد که هر اندازه که فرد از نظر اقتصادی،فرهنگی بالاتر باشد به همان نسبت ها از نظر اجتماعی فرد رشدیافته ای می باشد. در خانواده هایی که از لحاظ اقتصادی وضع مطلوبی ندارند احتمال آن می رود که در تربیت فرزند خود نیز ضعیفتر عمل نمایند و فرزند در گروه همسالان که از لحاظ وضعیت اقتصادی بالاتر هستند احساس حقارت نموده و می تواند این احساس باعث پرخاشگری فرد شود.

5-2 نتیجه گیری:

با توجه به یافته های پژوهشی می توان فهمید که عوامل متعددی باعث بروز پرخاشگری می شوند.نقش خانواده یکی از نقش های غیر قابل انکار در بروز پرخاشگری می باشد. تبعیض،رفتارهای تند و خشن اختلاف والدین،وضعیت اقتصادی،اجتماعی  خانواده ها عوامل مهم در بروز پرخاشگری دانش آموزان می باشد .مسئله بعدی مشاهده صحنه های درگیری می باشد که خود می تواند در بروز پرخاشگری مؤثر باشد و نحوه رفتار اولیای مدرسه،مدرسه،مربیان،

معلمان که به طور مستقیم یا غیر مستقیم می توانند باعث به وجود آمدن فرد پرخاشگر شوند لذا باید به نیازها و استعدادهای آنان توجه نمود و آنان را در جهت رشد و اعتلای خود و جامعه سوق دهند.

 

5-3 پیشنهادات در خصوص پیشگیری و درمان پرخاشگری:

به نظر من شناخت عوامل پرخاشگری به تنهایی نمی تواند آن را پیشگیری یا کنترل کند بلکه این شناخت ریشه یابی  و راه رسیدن پیشگیری و درمان است.راههایی که برای پیشگیری ارائه شده همه قابل تامل هستند و لی از میان آنها آموزش مهارت های اجتماعی مهمتر است.چرا که نرسیدن به بلوغ اجتماعی کافی برخوردار شوند و به ک انسان رشد یافته تبدیل شوند می توان امیدوار بود  که کمتر دچار پرخاشگری شوند. در واقع آموزش های اجتماعی مناسب نوعی پیشگیری از ابتلا ی افراد به پرخاشگری است . در مورد درمان به وسیله دارو باید گفت که هر چند آزمایشها تاثیر داروهایی نظیر (لیتوم کارنبات)را در کاهش پرخاشگری تایید کرده  ولی تاثیر این درمان ها موقت و گذرا است. به خاطر همین  آموزش مهارت های اجتماعی و به وجود آوردن شرایط مناسب را در درمان پرخاشگری اثر بخش تر و مناسب تر از درمان دارویی می دانم چرا که چنین آموزشهایی به مراتب با دوامتر و واضح تر می باشد.

5000 تومان – خرید


ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *