no-img
گزارش فایل

دانلودنقش حساس و خطيري كه خانواده ها و مربيان در هدايت و تربيت نوجوانان


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلودنقش حساس و خطيري كه خانواده ها و مربيان در هدايت و تربيت نوجوانان
zip
جولای 31, 2019
2000 تومان
0 فروش
2000 تومان – خرید

دانلودنقش حساس و خطيري كه خانواده ها و مربيان در هدايت و تربيت نوجوانان


دانلودنقش حساس و خطيري كه خانواده ها و مربيان در هدايت و تربيت نوجوانان

تعداد صفحات فایل70

فایل ورد و قابل ویرایش

شرح فایل

واكنش نسبت به ناكامي :

مشاهدات و مطالعات در زمينة ناكاميها نشان مي دهد كه برخي از اشكال عمدة واكنش فرد نسبت به ناكامي ، واكنشهاي پرخاشگرانه است. اين واكنشها احتمالاً نسبت به ديگران ، نسبت به خود و يا نسبت به موقعيتي است كه فرد در آن هيچگونه تغييري نمي تواند بدهد ، و غالباً نيز با خشم و ديگر رفتارهاي عاطفي چون : ترس ، اضطراب ، حسادت ، خصومت و احساس گناه همراه است.

درمان ناكامي

براي مقابله و از بين بردن ناكامي راههاي مختلفي وجود دارد :

1ـ اتخاذ رفتار سازنده بصورت كوشش در جهت غلبه بر موانع در رسيدن به هدف .

2ـ اتخاذ روشها و شيوه هاي گوناگون ديگر ، براي رسيدن به همان هدف.

3ـ جايگزين كردن هدفهاي سهل الوصل تر به جاي هدفهاي اصلي .

عقب نشيني و فرار در رويا و تخيل ، جبران ، دليل تراشي و ديگر رفتارهاي جبراني و مكانيزمهاي دفاعي، اشكال مختلفي از رفتارهاي دفاعي در مقابل ناكامي هستند.

تعارض

1ـ تعارض در فرد مي تواند در نتيجه عوامل و انگيزه هاي زير به وجود بيايد:

نتيجه وجود انگيزه هاي در حال رقابت ، با يكديگر است كه همة آنها به رفتار هدف مدار و يا دانش منتج نخواهند شد.

2ـ بعلت حضور انتخابهاي گوناگون از رفتارهاي هدف مدار و يا هدفهاي مختلف و متنوع.

3ـ يا تركيبي از هر دو بوجود مي آيد.

تعارض عواطف و احساسات را بر مي انگيزد و اغلب نيز با اضطراب همراه است. هرگاه تعارض به رفتاري منتج شود كه در كاهش دادن اضطراب با شكست مواجه گردد ، و يا فرد را با مشكلات و دشواريهاي محيطي در گير سازد و يا به احساس بي كفايتي ، گناه يا ترس دچار سازد ، بدون ترديد سلامت روان فرد را مختل مي سازد. مادامي كه تعارض بر طرف نشود    نمي تواند به هدفش برسد و طبعاً رفتار نيز پاداشي به دنبال نخواهد داشت و تنش هاي عاطفي همچنان برجاي خواهند ماند.

اضطراب

همانگونه كه قبلاً اشاره شد اضطراب عبارت از يك حالت عاطفي است كه در آن عامل مبهمي از ترس ناشي از پيش بيني حوادث نامطبوع در آينده ، وجود دارد. اين حالت در فرد حتي قبل از آنكه محرك واقعي ترس زا حضور داشته باشد ، اتفاق مي افتد .

علل اضطراب :

در بسياري از موارد افرادي كه اضطراب را تجربه مي كنند در بيان علت اضطراب خويش درمانده اند. البته مواردي نيز وجود دارد كه علت اضطراب را در آنها ميتوان مشخص نمود مثلاً در اضطراب از امتحان پيش بيني يك امتحان واكنشهاي عاطفي توليد مي كند. اضطراب شديد احتمالاً با لرزش دست و بدن ، عرق كردن ، شدت ضربان نبض و تنفس و ديگر واكنشهاي فيزيولوژيكي و نيز احساس ترس و افسردگي و ابهام بروز مي كند. اضطراب به وسيله محركهاي دروني و بيروني به وجود مي آيد.

مثلاً هنگامي كه فردي كاري انجام ميدهد كه با ارزشهايش همخواني ندارد ، احساس گناه مي كند ، اين اضطراب احتمالاً ناشي از وحشت فاش شدن نتايج احتمالي آن كار براي ديگران است. اضطراب مي تواند بر اثر شرايط محيطي  پديد آيد اين حالت زماني به وجود مي آيد كه فرد به وسيلة ديگران مورد ارزشيابي قرار مي گيرد ، مثلاً در بازي فوتبال و يا هنگامي كه فرد به نتايج حاصل از موقعيتي نامطمئن است. علاوه بر اين ، اضطراب مي تواند معلول توجه زياد فرد به توانائيهاي خويش در ارضاي انگيزه ها و يا كنترل موقعيتها و يا تركيب از اين دو باشد.

اضطراب بهنجار و ناهنجار:

اضطراب به هيچ روي فقط به دانش آموزان يا حتي بيماران عصبي و رواني اختصاص ندارد ، بلكه يك مشكل جهاني و همگاني است. نشانه هاي جسمي آن معمولاً ناراحتي معده و تنگي نفس است و نشانه ها و علائم رواني آن شامل واكنشهاي ترس و احساس افسردگي است. جالب آن است كه شخص مضطرب      نمي تواند علت دقيق و خاصي را براي اضطراب خويش خاطر نشان سازد.

اضطراب طبيعي و بهنجار :

شامل آن لحظات اضطراب آوري است كه براي مثال شخص قبل از ورود به جلسه امتحان تجربه                مي كند . يك احساس درماندگي كه هيچ كس قادر نيست براي مشكل پيچيده و مبهم شخص راه حلي بيابد. مقداري بهنجاري از اضطراب ، مانند ديگر تنش هاي عاطفي ، مي تواند خود يك انگيزه براي
رفتار باشد.

 

2000 تومان – خرید


ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *