no-img
گزارش فایل

دانلودچگونگی فرآوری محتوای فرهنگ دفاع مقدس متناسب با درج در کتب درسی


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلودچگونگی فرآوری محتوای فرهنگ دفاع مقدس متناسب با درج در کتب درسی
zip
جولای 29, 2019
5000 تومان
0 فروش
5000 تومان – خرید

دانلودچگونگی فرآوری محتوای فرهنگ دفاع مقدس متناسب با درج در کتب درسی


دانلودچگونگی فرآوری محتوای فرهنگ دفاع مقدس متناسب با درج در کتب درسی

تعداد صفحات فایل42

فایل ورد و قابل ویرایش

شرح فایل

نسل اول و دوم انقلاب اسلامی که در جریان و متن هشت سال دفاع مقدس زندگی و مبارزه و فرهنگ جاری دفاع مقدس را با تمام وجود حس کرده‌اند، وظیفه دارند آن را به نسل‌های بعدی، به‌ویژه نسل سوم انقلاب انتقال دهند.انتقال و گسترش فرهنگ دفاع مقدس در راستای تداوم فرهنگ انقلاب اسلامی می‌باشد و هر دو از فرهنگ اسلامی جامعة شیعة ما نشئت گرفته‌اند؛ بنابراین، هر چه از آسیب‌ها و موانع تحقق این اشاعة فرهنگی بکاهیم و جنبه‌های مثبت آن را تقویت کنیم، می‌توانیم حیات و تداوم آن را جاودانه‌تر کنیم.

هدف از مقاله حاضر بررسی چگونگی فرآوری محتوای فرهنگ دفاع مقدس متناسب با درج در کتب درسی می باشد.

 بیان مسئله و تعریف

در فرهنگ معین، ارزش به معنای بها، ارز،‌ قیمت، ارج، قدر، برازندگی، شایستگی، زیبندگی، قابلیت، استحقاق، اعتبار یک سند یا متاع و پولی که در سند نوشته شده، آمده است  و در فرهنگ علوم اجتماعی، به منزلة یکی از واژه‌هایی که غنی‌ترین، پیچیده‌ترین و مشکل‌ترین معناها را دارد، تعبیر و تعریف و به معنای میزان توانایی یک شیء (چیز، اندیشه یا شخص) در ارضای یک میل، نیاز، یا تمنای انسان عنوان شده است؛ بنابراین، گفته می‌شود اساس ارزش را باید در اندیشه‌های انسانی جست‌وجو کرد که نفع (ارزش) یک شیء خارجی را ارزیابی می‌کند  دربارة تعریف واژه به معنی ارزش در کتاب فرهنگ جامعه‌شناسی این‌گونه آورده است: «در جامعه‌شناسی پارسونی، نظم اجتماعی به وجود ارزش‌های عام و فراگیری بستگی دارد که مشروع و ملتزم‌کننده به حساب می‌آیند و به منزلة معیارهایی عمل می‌کنند که اعمال افراد جامعه با آنها سنجیده می‌شود و پیوند دستگاه‌های اجتماعی و شخصی با جذب ارزش‌ها از طریق فراگرد جامعه‌پذیری تحقق می‌یابد.»

ارزش‌های جبهه و جنگ

ارزشها از نظر تنوع و حوزة معرفت شناختی به‌گونه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند، که مهمترین آنها ارزش‌های اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی، دینی، فرهنگی و سیاسی است.

به طور کلی، هنگامی که گفته می‌شود واقعیتی ارزشمند است، منظور این است که آن واقعیت، هدف مطلوبی را در سطح فردی یا اجتماعی تحقق می‌بخشد. دربارة ارزش‌های جبهه و جنگ باید به مجموعه‌ای از هنجارهای رفتاری رزمندگان اشاره کرد که ضمن مشخص کردن هویت اجتماعی ـ دینی و اخلاقی آنها، دربرگیرندة ارزش‌ها و آرمان‌های آنهاست؛  ارزش‌هایی که راهنما و هدایت‌کنندة رفتار رزمندگان بودند و به آنها انرژی، جرئت و جسارت اقدام و عمل می‌دادند. میزان اعتقاد و باور به این ارزش‌ها در اجرای دستورات و عملیات جنگی آنان بسیار مؤثر بود.

زمینه‌های بروز ارزش‌های دفاع مقدس و فراوری محتوای آنها

در شکل‌گیری و تداوم ارزش‌های دفاع مقدس که طی جنگ در جبهه‌های نبرد در بین رزمندگان شکل گرفته و تجلی یافتند؛ علل و عوامل متعددی مؤثر بودند که برخی از آنها مقطعی و اعتباری و برخی دیگر دائمی، فطری و دینی‌اند و می‌توان آنها را به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

1) عامل زمان و مکان

حملة عراق به جمهوری اسلامی ایران و تعارض به امنیت ملی و حیثیت سیاسی ـ اجتماعی و اقتصادی زمینه‌ای را فراهم کرد که در آن، نیروهای انقلابی بزرگ‌ترین جانفشانی، ایثار و گذشت را برای دفع خطر دشمن از خود نشان دادند. به عبارت دیگر، شرایط جنگی و ظهور ارزش‌هایی ویژه، با یکدیگر هم‌زمان و همزاد بودند. تجاوز نظامی گستردة عراق باعث شد تا مردم هویت، حیثیت ملی و مذهبی؛ و هستی خود را در خطر ببینند و بر اساس معیارهای دینی و عقلی برای مقابله با دشمن رفتار خاصی را از خود نشان دهند .

2) اصول عقیدتی ـ اخلاقی

نزد بسیاری از اقوام و ملیت‌ها، معیارهای حقوقی و انسانی ارزش‌ها را می‌آفرینند، اما برای ملل مسلمان افزون بر آنها، معیارهای دینی و فرهنگ اسلامی نیز، ارزش آفرینند. ارزش‌های اقتصادی یا سیاسی صرف نزد بسیاری از کشورهای جنگ‌جو و متجاوز و جاه‌طلب رایج است و تاریخ شواهد فراوانی برای انواع و اقسام آنها ارائه می‌کند. این در حالی است که در جوامع اسلامی، این ارزش‌ها با محک و معیارهای والاتری سنجیده و در صورت تأیید، حمایت می‌شوند.

3) رزمندگان

عاملان و آفرینندگان ارزش‌های جنگ هشت‌ساله، افرادی مؤمن و معتقد به ارزش‌ها بودند. قهرمانان، ایثارگران و مجاهدان جنگ تحمیلی از روی عقیده و ایمان علیه دشمن مبارزه و از سر اخلاق و اختیار و با نهایت توان اقدام کردند. به عبارت دیگر، هیچ‌گاه، نمی‌توان در شرایط زور و اجبار به آفرینش ارزش دل بست.

4) تبلیغات

یکی از دلایل پیروزی نیروهای خودی علیه دشمن، داشتن روحیة بالا و انگیزة قوی مبارزه علیه آنها بود؛ موضوعی که جز در پناه تبلیغات ایدئولوژیک امکان‌پذیر نبود. نکتة مهم آنکه، این نوع تبلیغات افزون بر ایجاد انگیزه، به رشد و تقویت ارزش‌ها کمک

می‌کردند.

5000 تومان – خرید


ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *