no-img
گزارش فایل

دانلود اقدام پژوهی چگونه به تربیت جنسی و اخلاقی دانش اموزان بپردازیم


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلود اقدام پژوهی چگونه به تربیت جنسی و اخلاقی دانش اموزان بپردازیم
zip
آگوست 3, 2019
2000 تومان
0 فروش
2000 تومان – خرید

دانلود اقدام پژوهی چگونه به تربیت جنسی و اخلاقی دانش اموزان بپردازیم


دانلود اقدام پژوهی چگونه به تربیت جنسی و اخلاقی دانش اموزان بپردازیم

تعداد صفحات فایل37

فایل ورد و قابل ویرایش

شرح فایل

درک همانندی جنسی در دانش آموز

دانش آموز دو تا چهار ساله، از ثابت بودن همانندی جنس خودش مطمئن نیست و برای او مفهوم پسر، مترادف اسمش (مثلاً حسن) خواهد بود؛ زیرا از صفات و ویژگی های مشترکی که میان تمام پسرها وجود دارد ناآگاه است. و از همین روی، ثبوت این صفات را برای خودش مشخص نکرده است.

با این حال، اگر از دانش آموزی سه ساله بپرسیم پسر است یا دختر؟ می تواند جنسیت خودش را مشخص کند و در چهارسالگی از روی لباس، آرایش موی سر، جنسیت خود و اشخاص دیگر را تشخیص می دهد. با وجود این، حتی در پنج سالگی هم بیشتر دانش آموزان از همانندی جنسی و ثبوت آن اطمینان ندارند. به طور مثال: از اطفال چهار تا هشت ساله پرسیدند: اگر دختری، بازی های پسرانه بکند و یا لباس پسرانه بپوشد یا موهایش را مثل پسرها کوتاه کند، می تواند پسر شود؟ بیشتر دانش آموزان چهار ساله اظهار داشتند که اگر بخواهد می تواند پسر شود و اکثر دانش آموزان میان شش تا هفت ساله کاملاً اطمینان داشتند که یک دختر با تغییر لباس یا رفتارش، نمی تواند پسر شود و علت این که بچه های کمتر از پنج سال نمی توانند مسئله همانندی جنسی را درک کنند، به دلیل اختلالات روانی نیست، بلکه اصولاً میزان درک و فهم آنها به اندازه ای نیست که ثبوت این کیفیت را تشخیص دهند.

پس از این که طفل به مرحله ای رسید که توانایی عقلانی مناسبی برای طبقه بندی خصوصیات جنسی در او به وجود آمد، آن گاه می تواند خصوصیت هایی را که با مفاهیم مردانگی یا زنانگی همراه است، تشخیص دهد و آنها را درک کند.

و این مرحله ای است حساس که در روایت های گوناگون به نحوه عملکرد پدران و مادران با فرزندانشان هشدارهایی داده شده است و آموزش های خاصی در ارتباط با پسران و دختران آمده است که به آن خواهیم پرداخت.

 

خانواده و آموزش هویت جنسی

به طور کلی باید خاطر نشان کرد که در آموزش هویت جنسی فرزندان، دو عامل در مقایسه با دیگر عوامل تأثیر به سزایی در این امر دارد: اولین عامل خانواده است و عامل دیگر محیط.

شیوه آموزش در خانواده و محیط نیز به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود.

شیوه آموزش در خانواده: خانواده که به تعبیری، فراتر از محدوده معلم و خواهر و برادر است، می تواند در انتقال و شناسایی هویت جنسی به فرزندان مؤثر باشد.

در شیوه مستقیم؛ آموزش نحوه معاشرت و تعامل صحیح در فامیل می تواند به صورت تذکر به فرزندان، برای حفظ محدوده روابط با جنس مخالف در فامیل و سپس هدایت دختران در جمع زنان و دختران فامیل و هدایت پسران در کنار مردان و پسران فامیل صورت پذیرد. در شیوه غیر مستقیم نیز جدا کردن اتاق پسران از دختران در اسلام توصیه شده است.

علت حفظ محدوده کنترل شده برای هر یک از دختران و پسران، به این دلیل است که در آنها هیجانات و کشش هایی به جنس مخالف وجود دارد که از کنترل خارج شدن چنین هیجاناتی، زمینه ساز فساد و تباهی آنان خواهد بود.

امام رضا علیه السلام در پاسخ به این که چرا نگاه مردان نامحرم به موی زنان نامحرمِ متأهل و مجرد حرام است؟ فرمود: زیرا این نگاه، زمینه ساز هیجانی در فرد است که به فساد کشش ایجاد می کند و زمینه ارتکاب عمل ناپسند را که حرام است، فراهم می سازد.

ازاین رو، به کار بردن روش هایی که در میان خانواده به حفظ حیا بینجامد، دارای اهمیت است و دختران و پسران را که در دانش آموزی دارای قوه درک درباره تشخیص هویت جنسی هستند، باید با آموزش های مستقیم و غیر مستقیم راهنمایی کرد که به تدریج در سنین بالاتر محدوده خویش را حفظ کنند تا دچار فساد و تباهی نگردند؛ چرا که آنان به صلاح خود آگاهی لازم را ندارند.

روش های مستقیم و غیر مستقیمی به خانواده پیشنهاد شده است که به مرور زمان هر یک از دختران و پسران به اهمیت هویت جنسی خویش پی ببرند تا از آفات آن محفوظ بمانند.

  1. جدا کردن بستر خواب دختران و پسران

پیامبر گرامی اسلام می فرماید: فرقوا بین اولادکم فی المضاجع اذا بلغوا سبع سنین؛ زمانی که فرزندان شما هفت ساله شدند، بستر خواب آنها را از همدیگر جدا سازید».

در حدیث دیگری که به طور جداگانه به این روش اشاره شده است، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می فرماید:

 

2000 تومان – خرید


ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *