no-img
گزارش فایل

دانلود بررسی رابطه بین انگیزه پیشرفت و شیوه فرزند پروری در بین دانش آموزان


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلود بررسی رابطه بین انگیزه پیشرفت و شیوه فرزند پروری در بین دانش آموزان
zip
آگوست 1, 2019
2000 تومان
0 فروش
2000 تومان – خرید

دانلود بررسی رابطه بین انگیزه پیشرفت و شیوه فرزند پروری در بین دانش آموزان


دانلود بررسی رابطه بین انگیزه پیشرفت و شیوه فرزند پروری در بین دانش آموزان

تعداد صفحات فایل

فایل ورد قابل ویرایش

شرح فایل

کوششهایی  که برای  استفاده  از این تدئوری  در مورد شناخت  کارای افراد  شده است  به نتایج  متضاد  منجر شده  است .(1967، اتکینسون ،1966،کلینجر )  افرادی که  انگیزه  آنها  موفقیت  است  حداکثر  کارایسی  خود  را در شرایط ps=50%  نشان نداده اند . (اسمیت ،1966،ا-کوننور ،1965)  و به ندرت  کارایی  افرادی  که انگیزه آنها موفقیت است  و پر کاری افرادی  که انگیزه  آنها شکست  است می گردد.  البته صحت  این گونه  توجیه کاملاً  معلوم  نیست ، ولی باید  توجه کارایی  میشوند  در نظر  داشت  به علاوه  می توان گفت  که تمایل  به انتخاب  و میل  به پشتکاری  ممکن است  تاثیر دراز  مدت  یا کوتاه  مدتی  در شرایط  تربیت  داشته باشد .  گویا تحقیقات  کوتاه  مدت  این مدت  این موضوع  را روشن نکرده است (مئر،جاگرن ، ترجمه شاملو،1385)

نتیجه : از آنچه گفته شد  رو.شن میشود  که تئوری  اتکینسون  قادراست  به دقت  گرایش  افراد  را به سوی درجات  متوسط  موفقیت  بین افراد  موفقیت گرا  و شکست گرا  تشخیص دهد  علت اینکه  نتایج  تحقیقات  درباره  کارایی  افراد مشخص  نبوده ، می توان  آن  را تا اندازه  ای مربوط  به کیفیت پیچیدگی  کارایی دانست .

بالاخره  گر چه صحیح  نیست بگوییم  این مدل  تئوری  فقط  در شرایط  رقابت انگیز  اجتماعی  دارای  اعتبار  میباشد .  معهذا  ببیشتر تحقیقات  در شرایطی  انگیزه  پیشرفت  را اندازه گیری  کرده اند  که تا  اندازه ای  رقابت  در میان بوده است . در  شرایطی  که رقابت  شخص  با خودش  بوده نه  با اجتماع ، نتیج  مشابه  به دست  نیامد (مئر جاگرن ، به نقل از شاملو 1385)

نظریه مک کلند  پیرامون  انگیزه پیشرفت :

مک کلند  علاقه مند  به رشد انگیزه  پیشرفت  و پیامدهای  اجتماعی بود آن بود .  او در اصل  به علت  علایق  نظری  به موضوع  شخصیت  و سازو کارهای فرافکن ، کارخود  رادر زمینه  نیاز  به پیشرفت  آغاز کرد .  مک کلند  در  این زمینه  چندین  فرضیه بیان  می کند:

  • افراد از لحاظ درجه ای که پیشرفت  را تجربه ای  رضایت بخش  تلقی  می کند  باهم تفاوت  دارند.
  • افرادی که نیازمند به پیشرفت  زیاد هستند.  موقعیتهای  زیر را ترجیح  میدهند  و در آنها  سخت تر  به کار  می پردازند  تا افرادی  که نیاز  به پیشرفت  کمی دارند.

الف – موقعیتهای  مشتمل  بر مخاطره  متوسط : در مواردی  که مخاطره  اندک باشد احساسات  مربوط  به  پیشرفت در حداقل  خواهد بود  و در مواردی  که مخاطره  بسیار باشد  احتمالاً پیشرفت  حاصل  نخواهد شد . بنابراین آنها بیشتر  موقعیت های مخاطره آمیز  متوسط  را ترجیح میدهند.

ب- موقعیتهایی  که در آن آگاهی  از نتایج  فراهم میشود :  شخصی که دارای  انگیزه  پیشرفت زیاد است  مایل  است  بداند آیا به حصول  پیشرفت  نائل آمده  است یانه .

ج-  موقعیتهایی  که در آن  مسئولیت  فردی فراهم  میشود :  شخصی که گرایش  به پیشرفت  دارد می خواهد  مطمئن گردد  غیر از  برای  پیشرفتش امتیاز نگیرد.

3- از آنجا که  این سه نوع  موقعیت  در نقش  کار آفرینی  یافت میشَود ، افرادی که نیاز  بسیار  برای پیشرفت  دارد به نقش  بازرگانان  کار آفرین  به عنوان حرفه ای  مادام  العمر جلب  میشود.(خدا پناهي 1376)

مک کلند  همچنین علاقه مند  به پژوهش  در مورد چگونگی  پیدایش انگیزه  بود ولی اعتقاد  داشت  که پیدایش  انگیزه  پیشرفت در افراد  به شیوه های  تربیتی والدین  برای تربیت فرزندانشان  به کار  می برند بستگی دارد (  باقری ،1384)

مک کلند با بررسی بحث های سنتی که تلاش می کردند  پیدایش  و سقوط تمدنها و الگوهای رشد  تمدنها و الگوهای رشد اقتصادی را توضیح دهد به این نتیجه رسید که  سازه ای روانی که همان سطح انگیزش اجتماعی  کلی مردم جامعه میباشد .  کمتر از  سهم شایسته ی خود مورد توجه قرار گرفته است . به عقیده ی او تفاوت در در سطح انگیزه برای پیشرفت  تا حد زیادی مسئول الگوهای رشد  و سقوطی اقتصادی بوده است . وی در مجموعه مطالعه  منحصر به فردی برای اثبات پیشنهاد خود تلاش کرد برای نمونه در یکی از پژوهش های  اولیه به بررسی تمدن  باستانی یونانی های آتن می پردازد .  به طور کلی چنین فرض میشد  که پیشرفت آتن ،  ناشی از توسعه اقتصادی بوده و نه علت آن  که به نوع به  خود سودگیری پیشرفت در مردم را به وجود آورد.

مک کلند استدلال می کند که عکس آن نیز  درست است یعنی سطح انگیزش پیشرفت جوی روانی به وجود آورد که در این توسعه  ی اقتصادی  بعدی را برای مردم آتن ممکن ساخت (مصدق ،1373) تحقیق  مک کلند  و همکاران او بعد ها بر روی سه نیاز متمرکز شد . نیاز به پیشرفت ،نیاز برای پیوستگی و نیاز برای قدرت .

نیاز به پیشرفت آرزو و تمایل افراد برای دسترسی و اهداف و نشالن دادن شایستگی .. تسلط و اقتدار آنها منعکس می کند . افرادی که نیاز برای پیشرفت در آنها بالا است  تمام تلاش هایشان را جهت  تسریع  انجام کار و انجام تمام و کمال آنها مصروف میدارد.

نیاز برای پیوستگی معادل نیاز به عشق و تعلق مازلو است . این نیاز تمایل به   تعامل اجتماعی  عشق و عاطفه را توصیف می کند نیاز به قدرت  منعکس کننده قدرت کنترل  شخص بر کار خود و دیگران است .

مک کلند  بیش از هر محققی به بررسی انگیزه پیشرفت پرداخته است روش تحقیق وی در این زمینه به کار گیری آزمون اندریافت موضوع (تی . ای .تی . مورای ) بوده است به نظر او انگیزه پیشرفت  وقتی در کار است که شخص در فعالیتهای خود معیار ممتازی را الگو قرار دهد و یا در پی موفقیت باشد .

 

 رفتار و انگیزه ی پیشرفت :

یک انگیزه ی طبقات خاص و رفتار را در حالت آمادگی قرار می دهد . انگیختگی انگیزه  پیشرفت فرد را آماده میسازد (1)  تکالیف نسبتاً چالش انگیز را انجام دهند(2) در تکالیف دشوار پایداری کند (3) موفقیت شغلی و رفتاری بازرگانی را دنبال کند (مک کلند 1985)افرادی که نیاز به پیشرفت زیادی دارند  در تکالیفی که به آنها گفته شده از نظر دشواری متوسط اتند بهتر است که  افرادی که  با نیاز پیشرفت کم عمل می کنند ولی افراد با نیاز پیشرفت زیاد بهتر از افراد  با نیاز پیشرفت کم  عمل می کنند . عملکرد در تکلیف نسبتاً  دشوار برای فرد با نیاز پیشرفت زیاد مشوق مثبتی را  تکالیف  فراهم می آورند که فرد با نیازپیشرفت کم آن را تجربه نمی کند .

 

2000 تومان – خرید


ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *