no-img
گزارش فایل

دانلود راهکارهای توسعه تفکر بسیجی در آموزش و پرورش


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلود راهکارهای توسعه تفکر بسیجی در آموزش و پرورش
zip
جولای 29, 2019
2500 تومان
0 فروش
2500 تومان – خرید

دانلود راهکارهای توسعه تفکر بسیجی در آموزش و پرورش


دانلود راهکارهای توسعه تفکر بسیجی در آموزش و پرورش

تعداد صفحات فایل35

فایل ورد قابل ویرایش

شرح فایل

 

بیان مسئله

پاسداری از خون شهدا از مؤلفه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و همین بسیجیان بودند که با سنین کم برای حفظ دستاوردهای انقلاب از جان و مال خود گذشتند تا امروز ما در آرامش زندگی کنیم. رزمندگان و یادگاران هشت سال دفاع مقدس الگوهای جامعه امروز ما هستند که همیشه و در همه حال باید موردتوجه مردم، بسیجیان جوان و مسئولان قرار بگیرند تا روحیه بسیجی همواره در جامعه تداوم یابد.

تروریست‌های صادراتی اروپا و غرب این روزها کارکرد معکوس یافته و سناریوهای طراحی‌شده علیه مسلمانان را بر سرخودشان اجرا می‌کنند که این امر نشانگر اشتباهات غرب در تعامل و یا در مقابله با اسلام و مسلمانان حکایت دارد.این تفکر، الگوهای بسیار مفید و مناسبی را برای تعلیم و تربیت به فرهنگیان کشور ارائه می دهد.

بسیج می تواند با تقویت روحیه ایثار، گذشت و فداکاری در بین نسل جدید جامعه نقش مهم، حساس و تعیین کننده ای را در عرصه تعلیم و تربیت جامعه ایفا کند.

بسیج در اندیشه حضرت امام(ره) و هم چنین رهبر معظم انقلاب از جایگاه ویژه و خاصی برخورار است، و این بزرگان همواره پیشرفت، توسعه و اعتلای کشور را در گروی پیروی و تاسی از این تفکر ناب دانستند. فرهنگیان بسیجی نیز همراه و همگام با سایر قشرهای جامعه حماسه و ایثارگری های بی بدیلی را از خود به منصه ظهور گذاشتند. فرهنگیان و معلمان باید با تداوم راه و آرمان های رفیع همه شهیدان فرهنگی نسل جدید را به گونه ای مدیریت و تربیت کنند که دانش آموزان فعلی همچون جوانان دهه 60 و دوران دفاع مقدس در عرصه پاسداری و صیانت از ارزش های دینی و هم چنین دفاع همه جانبه از نظام و انقلاب اسلامی حضوری پر شور و با صلابت داشته باشند.

بسیاری از کار شناسان معتقدند که نظام تعلیم و تربیت باید تغییرات اساسی کند .در این بخش باید بررسی کنیم آیا اساساَ نظام تعلیم و تربیت کشور  نیاز به تحول و ساختار شکنی منطقی دارد یا خیر؟

آنچه مسلم است این است که نسل جوان دارای روحیه متزلزل و شکنده ای دارد و هرگونه برخورد انتخاری و ضربتی با نسل جوان جواب نخواهد داد و باید برای برخورد با نسل جوان و بررسی علائق و سلائق آنها از ادبیات و ابزارهای خاصی استفاده کرد و صرفاَ اکتفا به این عبارت که « مگه ما جوون نبودیم . چرا ما از این کارا نمی کردیم » اشتباه محض است. نوع تفکر ، نگرش ، بینش ، کسب آگاهی ، تعلیم و …  نسل جوان امروز با جوان 10 ، 20 یا 30 سال گذشته تغییر کرده است و عوامل فرهنگی ، اجتماعی و مدیریتی  بسیاری در این شکل گیری های نوین فکری و عقیدتی نقش داشته اند و هرگونه تصمیم گیری و برنامه برای نسل جوان بدون در نظر گرفتن این فاکتور ها و عوامل فرهنگی ، اجتماعی و مدیریتی بی فایده است و نه تنها گره ای ازمشکلات باز نمی کند بلکه باعث مشکلات عدیده دیگری هم می شوند.

و آنچه که در این فرآیند مهم است و کلید پیروزی ما بر تفکرات مسموم و آلوده ای است که متاسفانه نسل جوان ما را درگیر خود کرده این است بتوانیم ، برنامه ها اهداف ، آرمان ها و الگو های جذاب تر و برتری نسبت به آنچه در ذهنشان دارند ارائه کنیم و توجه آنها را به خود جلب کنیم . تنها در این صورت است که نسل آینده از بیراهه نجات پیدا خواهد کرد و به جای پرداختن به لذات آنی و زود گذر به لذت های و تبعات مثبت و سالم فکر خواهد کرد و فرد سالم و پویا جامعه سالم و پویا را می سازد و جامعه سالم یعنی زندگی راحت تر و ایمن .

بنابراین در می یابیم اگردر  ایجاد و خلق شیوه های نوین علم آموزی و تولید دانش به روش های قدیمی و سنتی بسنده کنیم ، دشمن گوی سبقت را از ما خواهد ربود و با ترفند های رنگ و لعاب دار جوانان ما را به سمت و سوی خود خواهند کشید.  کلید این فرآیند و این برنامه به دست دلسوزان نظام است و در این مقوله دلسوزان نظام همانا بسیج فرهنگیان هستند که می توانند با ارائه الگوهای کارآمد آب رفته را در اصطلاح به جوی باز گردانند.طبق آمار های مستند بیشترین اعتماد در بین مشاغل متوجه دبیران است و دانش آموزان و خانواده های آنان بیشترین اعتماد را به دبیران خود دارند. اینجاست که نقش بسیج فرهنگیان بیش از پیش حیاتی تر و حساس تر می شود.

از لوای تعریف بسیج  این نتایج حاصل می گردد که بسیج صرفا برای جنگ و دفاع از مرزهای فیزیکی شکل نگرفته است بلکه به عنوان نهادی اثرگذار در روند همه جریانهای روبه رشد جامعه اسلامی که در آن سعادت جاوید آدمیان می باشد نقش آفرین است.

«مأموریت نظام آموزش و پرورش عبارت است از مجموعه اهداف (ویژگی های انسان مطلوب )و وظایف ( ناظر به تحقق شرایط و اقتضائات ، تأمین ابزارها ، وسائل و امکانات ) که باتحقق آن افراد آماده ایفای نقش های مفید فردی و اجتماعی در عرصه های توسعه  ملی و در تعامل با تحولات محیطی منطقه ای و جهانی  می گردند

با وجود این که وزارت آموزش و پرورش بزرگترین وزارت کشور است و نمی توان نقش کلیدی آن در پیشبرد اهداف بیست ساله را نادیده گرفت و دولت محترم نیز همواره سعی در ارتقای آن داشته است. ولی در

2500 تومان – خرید


ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *