no-img
گزارش فایل

دانلود پژوهش با موضوع مهارت های چهارگانه ی زبانی


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلود پژوهش با موضوع مهارت های چهارگانه ی زبانی
zip
آوریل 23, 2017
3000 تومان
1 فروش
3000 تومان – خرید

دانلود پژوهش با موضوع مهارت های چهارگانه ی زبانی


پژوهش دانشگاه فرهنگیان با موضوع مهارت های چهارگانه ی زبانی

 فرمت فایل ورد و قابل ویرایش

تعداد صفحات فایل28

تعریف مسئله:

زبان چيست و مهارتهاي زباني كدامند؟

تاريخ نشان مي دهد كه بشر از ابتداي خلقت خود به صورت اجتماعی زندگي مي كرده است و یکی از مهم ترین نیازهای وي در زندگی اجتماعی، برقراری ارتباط با ساير همنوعان و خلق تفهیم و تفاهم بوده است. انسان همواره برای برقراری ارتباط، از وسایل و ابزارهای مختلفی استفاده مي كرده است که زبان در این میان از مهم ترین ابزارها به شمار می آید.

 بنابر اين، زبان یک نهاد اجتماعی است براي برقراري ارتباط. بدین معنی که افراد یک جامعه براي آگاهی و انتقال مقاصد و نیات یکدیگر، از عناصر زباني استفاده مي كرده اند. زبان، نه تنها مهم ترین وسیله ارتباطی بشر است، بلکه مبناي بيشتر نهادهای دیگر اجتماعی نیز می باشد و به دلیل صفت اجتماعی خود، هماهنگ با اختلاف اجتماعات مختلف است. به عبارت ديگر، ظهور زبان در جوامع مختلف بر اساس نياز و شرايط موجود هر جامعه متفاوت و مختلف از ساير جوامع است. در نتيجه همين امر، هر شكلي از زبان در جامعه خاصي قابل استفاده است و با فرهنگ و آداب و سنن همان جامعه مطابقت دارد.

 

 خواستگاه زبان

خواستگاه زبان همواره مورد پرسش و اختلاف نظر انديشمندان به ويژه زبانشناسان بوده است و هر يك به نوعي از آن بحث به ميان آورده است. نكته اي كه سبب خطاي بسياري از افراد در اين زمينه شده است اين است كه معتقدند تعيين خواستگاه زبان، منحصرا” كار زبانشناسان است و فقط زبانشناسان كه صاحب علوم و فنون خاص خود هستند مي توانند اين كار را انجام دهند و به همين علت، اغلب مباحثي كه سبب بروز چالشهايي در اين زمينه شده است، نظريه هايي بود كه توسط خود زبانشناسان مطرح شده است. زبان پديده اي اجتماعي است و علوم اجتماعي مختلفي در پيدايش آن سهيم بوده اند و تعيين خواستگاه زبان، بايد به صورت اجماع نظر انجام گيرد. 

 

مشكلي كه در باره خواستگاه زبان مطرح است اين است كه محققين به اين نتيجه رسيدند كه زبانهاي مختلفي وجود داشته اند كه سابقه اي از وجود آنها متاسفانه در دسترس نيست و به همين علت موانع بسيار زيادي در سر راه تعيين خواستگاه آن وجود دارد. البته زبانهاي نيز وجود دارند كه مستندات كافي براي اثبات پيدايش آنها وجود دارد كه اين خود كمك بسياري در اين راه است اما اگر بخواهيم پيدايش دقيق آن را بدانيم، بايد به تمامي مستندات دسترسي داشته باشيم كه عدم وجود مستندات، مانع از اين كار مي شود و ما نمي توانيم از چگونگي پيدايش اين زبانها اطلاعات دقيقي داشته باشيم.

 

هرچند تحقيقات بسيار زيادي در باره اقوام وحشي و ابتدايي بشر انجام شده است، ولي اين تحقيقات نمي تواند كمك سودمندي در اين باره باشد. اين تحقيقات صرفا” مي تواند اطلاعات سودمندي در باره انديشه و گفتار آنها به ما بدهد ولي در باره صورت اصلي و ابتدايي آن اطللاعات چنداني در اختيار ما قرار نمي دهد.

 

با توجه به موارد فوق مي توان گفت كه “زبان نظامي است براي برقراري ارتباط”. حال بايد پرسيد كه اين نظام داراي چه نشانه هايي است و آدمي چگونه توانسته است اين نشانه ها را به كار ببرد. منظور ما از نشانه يا دلالت عبارت است از علامتهايي كه در روابط بين انسانها به كار مي رود و چون داراي انواع مختلفي است، انواع زبانهاي مختلفي نيز به وجود آمده اندو ممكن است تمامي حواس ظاهري ما نيز وسيله ايجاد  زبان شود. پس زبان ممكن است بوييدني، ملموس، ديدني، شنيدني و حتي حركتي نيز باشد و لزوما” گفتاري نباشد. ولي زبان شنيداري به خاطر صفات و ويژگيهاي خاص خود، بيشتر و راحت تر مورد توجه بشر بوده است و همين زبان گفتاري است كه موضوع اصلي زبانشناسي را تشكيل مي دهد.

 

نكته اي كه بايد همواره مد نظر قرار داد اين است كه زبان شنیدنی همواره با زبان دیدنی همراه است و گاهی این، جانشین آن می شود. در تمام ملتهای جهان کم یا بیش، حرکت های دست و چهره با سخن مطابقت دارد و وضع چهره، همراه صوتهای گفتار، حالت ها و اندیشه ها را بیان می کند. حرکت های چهره یک نوع زبان دیدنی است. اما خط و به طور عام همه نقش ها نیز از مقوله این زبان به شمار می آیند.

 

زبان ديدني نيز قدمتي همانند زبان شنيداري دارد و هيچ دليل قاطعي دال بر اثبات تقدم يا تاخر آنها وجود ندارد. اين مشكل در تعيين قدمت مجموعه نشانه ها يا علائم نيز به چشم مي خورد. به عنوان مثال، علائم دريايي هز يك خود معادل يك كلمه يه حتي يك جمله از يك زبان است.

 

پر واضح است كه زبان نتيجه زندگي اجتماعي بشر است و زماني كه بشر پس از خلقت خود نياز به ارتباط را حس كرد، زبان به وجود آمد. پس مي توان گفت كه زبان مجموعه اي از ارتباط چند نوع وجود است كه براي آن، طبيعت وسايلي را در اختيار آدمي قرار داده است و آدمي اگر ابزار بيان عقيده نداشته باشد هم مي تواند با ايما و اشاره نيز مقصود خود را بيان كند.

 

در پايان بايد گفت كه زبان گفتاري هديه اي است از طرف خداوند براي بشر، چون تمامي اعضايي كه ما براي صحيت كردن آنها را به كار مي بريم (حنجره، تارهاي صوتي، لب، دندان، زبان، و …) در حيوانات هم ديده مي شود ولي چرا آنها قادر به تكلم نيستند؟ پس خداوند خواسته است كه بشر قادر به تكلم باشد.

فهرست

تعریف مسئله    3

خواستگاه زبان   3

مهارت های زبانی کدامند؟   5

مهارت نوشتاری   8

مراحل آموزش نوشتن   9

مهارت خوانداری     10

آغاز خواندن    11

فرایند خواندن  12

مولفه های خواندن و تشخیص کلمه و درک مطلب   13

روان خواندن      14

مهارت شنیداری    15

نحوه تقویت حافظه کوتاه مدت 17

مهارت دیداری   20

منابع     27                      

راهنمای خرید :   برای خرید انلاین ابتدا بر روی لینک خرید زیر کلیک نمائید .   تا وارد صفحه خرید آنلاین شوید .درصفحه خرید آنلاین نام و نام خانوادگی ، شماره موبایل و ایمیل خود را وارد کنید .و بر روی خرید کلیک نمائید. تا وارد صفحه در گاه بانک شوید .بعد از وارد کردن مشخصات کارت ، وارد صفحه دانلود فایل می شوید که بصورت مستقیم می توانید آن را دانلود کنید ، همچنین علاوه بر دانلود مستقیم ، لینک دانلود به ایمیل شما نیز فرستاده می شود –   لینک خرید

 

3000 تومان – خریدads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *