no-img
گزارش فایل

دانلود گزارش تخصصی تقویت انگیزه مطالعه و یادگیری درس تاریخ


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

دانلود گزارش تخصصی تقویت انگیزه مطالعه و یادگیری درس تاریخ
zip
سپتامبر 11, 2017
3000 تومان
0 فروش
3000 تومان – خرید

دانلود گزارش تخصصی تقویت انگیزه مطالعه و یادگیری درس تاریخ


دانلود گزارش تخصصی راهکارهای عملی تقویت انگیزه مطالعه و یادگیری درس تاریخ دردانش آموزان

تعداد صفحات 16صفحه

فرمت فایل ورد و قابل ویرایش

قسمتی از فایل

مقدمه

بسیاری از مورخان، محققان و دانشمندان ایران و جهان با اذعان به علم بودن تاریخ و حتی قبول آن به عنوان مادر علوم نقش قابل توجه و انکارناپذیر تاریخ در زندگی بشر را گوشزد کرده و بر این مسائل اتفاق نظر دارند که تاریخ عبرت آموز بوده و می تواند با یادآوری اشتباهات بزرگ گذشته، انسانیت را از تکرار (لااقل عمدی و اختیاری) آن ها باز دارد. به علاوه تاریخ تجربه گذشته را به تجربه کنونی می افزاید و زندگی را پرمایه تر می کند. اتکا بر تجارب گذشته غالبا اخذ تصمیم را در زندگی روزانه آسان می کند و چونان چراغی برای راه آینده ما عمل می نماید.

حس تاریخی لازمه ی حیات و بقای ملت ها به شمار می آید. هر ملتی با اتکا به شخص ها، حماسه ها، کتاب ها، شعرها، یادآوری خطرات و صدمات گذشته، بزرگداشت پیروزی ها و تجلیل از قهرمانان و … هم در شکل گیری این حس و هم در تقویت هر چه بیش تر و مداوم آن می کوشد. ملت ما و دیگر ملت های بزرگ جهان به اتکای همین حس تاریخی است که در تاریخ دوام آورده اند و در برهه هایی، صاحب آوازه و افتخار شده اند. تضعیف این حس را باید خطری جدی در حیات عالی هر کشور دانست.

بیان مساله و ارزیابی وضع موجود

تقریبا از سال ………………………. در کلاسهای دوره هنرستان، تاریخ را تدریس می کنم . متأسفانه دروس تاریخ،

مورد علاقه و توجه دانش آموزان نیست و حتی برخی از همکاران متخصص و غیر متخصص آن را با اهمیت نمی دانند. برای حل این مشکل، در درس تاریخ معاصر بر آن شدم تا این وضعیت نامناسب را تغییر دهم.

اول هر سال تحصیلی برایم واقعا تأسف انگیز است که می بینم دانش آموزان رشته های تحصیلی غیر انسانی و گاه انسانی، علاقه ای به درس تاریخ ندارند. دائما در ذهنم این سؤال مطرح می شود

که چرا دانش آموزان به درس تاریخ بی میل هستند؟ به همین دلیل در اولین جلسه های درس تاریخ معاصر بر آن شدم تا به هر شکل ممکن علل و عوامل دل زدگی و بی توجهی دانش آموزان را با همکاری خودِ آنان و مشاوران و متخصصین بیابم و در حد توانایی و امکان راه حل مناسب را با توجه به محدودیت ها و شرایط موجود و با کمک کارشناسان و مشاوران پیدا کنم. از دانش آموزان رشته ریاضی – تجربی خواستم تا نظریات خود را راجع به درس تاریخ معاصر بیان کنند تا در این باره به گفتگو بنشینیم. یکی از دانش آموزان با تمسخر گفت: » مگر تاریخ هم درس بشمار می آید؟! « دیگری گفت: » این درس که در کنکور نمی آید و در سرنوشت ما تأثیر ندارد.« سومی گفت: »آقا ! این درس خشک و بی روح است و بسیاری از مطالب آن تکراری و خسته کننده است. چون سال سوم راهنمایی تا حدودی آن ها را خوانده ایم.»

آن یکی می گفت: »آقا ! در دوره راهنمایی درس را از روی کتاب می خواندیم. معلم هم چهار تا سؤال می داد و آن را هم می خواست.« دیگری گفت: »آقا ! مگر تاریخ غیر از غیبت گذشتگان و انبوهی از قصه و داستان چیز دیگری هم مطرح می کند؟!« یکی دیگر از دانش آموزان می گوید: »من در کتابی خوانده ام که ناپلئون گفته است: تاریخ جز دروغ چیز دیگری نیست و تفاوت آن با دروغ های عادی در این است که مردم آن را قبول می کنند. بالاخره دانش آموز دیگرم گفت: »آقا ! این درس نهایی و نمره آؤر است و ساعت استراحت از خستگی دروس فیزیک، شیمی و دروس اصلی رشته مان است.« از چهره اکثر دانش آموزان پیدا بود که دل خوشی از تاریخ و معلمک آن ندارند. با جمعاین نظریات که مأیوس کننده بود، مصمم در پی راه حل شدم.

3000 تومان – خرید


برچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *