no-img
گزارش فایل

گزارش تخصصی دبیر عربی بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار


گزارش فایل
مطالب ویژه
اطلاعیه های نویسنده سایت

ادامه مطلب

گزارش تخصصی دبیر عربی بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار
zip
ژانویه 21, 2018
2000 تومان
0 فروش
2000 تومان – خرید

گزارش تخصصی دبیر عربی بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار


گزارش تخصصی دبیر عربی :

بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار

 

فرمت : word و قابل ویرایش

  تعداد صفحات :  16 صفحه

  قیمت : 2000 ریال 

 

 

مقدمه

درس عربي یکی از دروسی  است که زیاد مورد علاقه و توجه اکثر دانش آموزان نيست و معمولاً نسبت به یادگیری  آن بی انگیزه می باشند و تصــور مي كنند كه اين زبان يك زبان بيگانه وكهنه است كه در آينده به آن هيچ نيازي ندارند و در زندگي امروزي هيچ جايگاه و کاربردی  ندارد و تنها زبان زنده ي روز را زبـان انگليسي مي دانند و نسبت به يادگيري زبان عربي علاقه ا ي نشان نمي دهند.

معمولاً در طول تدريس چند ساله در مدارس مختلف و كلاسهاي متفاوت اين بي انگيــزگي را كامـلاً درك كرده ام ، البته نبايد فراموش كرد كه در دبيرستانهاي دخترانه درس عربي هم مثل بقيه ي دروس از اهميت و جايگاه خاص خود برخوردار است ، زيرا زبان عربي يكي از دروسي است كه با ضريب بالايي در امتحانات ورود به مراكز دانشگاهي مطرح مي شود، بنابر اين خود را بي نياز از يادگــيري آن نمي دانند. اما در ميان دانش آموزان پسر اين بي علاقگي بيشتر مشهود است.

 

اهداف گزارش تخصصی :

هدف کلی :

بررسی علل بی انگیزگی دانش آموزان در درس عربی و ارائه راهکار

اهداف تخصصی :

1 – علل بی انگیزگی در دانش آموزان در یادگیری عربی چه چیزهایی است .

2 – یافتن راه حل های ایجاد انگیزه در دانش آموزان برای یادگیری درس عربی

ارزیابی از وضع موجود

من در مدرسه متوسطه 1 ،  دبير درس زبان عربي تدريس مي كنم. يك روز وقتي وارد كلاس شدم با تعجب ديدم كه همه ي دانش آموزان كتاب زبان انگلیسی را روي میز ودر مقابل خود گذاشته اند و همگي مشغول مطالعه ي زبان هستند زيرا قرار بود ساعت بعد دبير زبان از اين درس پرسش مستمر بعمل بياورد، البته اين اولين بار نبود كه دانش آموزان اين كلاس را مي ديدم كه در كلاس عربي به خواندن كتاب ديگري مشغولند اما اين بار از اين تعجبم بيشتر شد كه با ورود خودم به كلاس دانش آموزان نمي خواستند كتاب زبان را كنار بگذارند و حتي از من خواهش كردند اين ساعت، آنها را به حال خودشان واگذارم و عربي تدريس نكنم.

پس از سلام و احوالپرسي وقتي ديدم كه دانش آموزان هيچ علاقه اي ندارند تا كتاب عربي را ازتوي میزهايشان بيرون بياورند ، من هم كمي عصباني شدم و از آنها پرسيدم: مگر الآن چه درسي داريد؟ چرا كتاب زبانتان را برنمی دارید؟ همگي گفتند: ما از درس عربي خوشمان نمي آيد.

با خود م فكر كردم كه بايد بفهمم چرا اينقدر دانش آموزان اين كلاس نسبت به درس عربي بي رغبت شده اند و با وجود اينكه درس عربي اساسي ترين درس در رشته ي علوم انساني است ،به آن علاقه اي ندارند، لذا تصميم گرفتم يك اقدام پژوهي عملي انجام دهم تا مشكل موجود را به نحوي مرتفع گردانم.

ابتدا سعي كردم به علل و عوامل بي انگيزگي دانش آموزان اين كلاس  نسبت به درس عربي بپردازم سپس راهــكارهاي ممكن را بكار گيرم، لذا با تكيه بر اظهارات خود دانش آموزان از طرق مصاحبه ي غير رسمي يعني گفتگوي دوستانه و همچنين گفتگو با اولياي مدرسه به نكات مهمي پي بردم كه تا اين حد دانش آموزان را از درس عربي گريزان كرده است، زيرا من در ابتدا خودم و شيوه ي تدريسم را عامل اصلي اين بي علاقگي دانش آموزان مي دانستم، بنابر اين، همين امر انگيزه اي شد تا با پژوهش عملي در اين زمينه به علل و عوامل بي انگـيزگي دانش آموزان به درس عربي پي ببرم، تا راه حل ممكن را براي حل اين مشكل ارائه دهم .

 

– شناسایی موانع وجود مشکل

– نداشتن انگیزه کافی از جانب دانش آموزان نسبن به درس عربی

– عدم اطلاعات در مورد کاربرد این درس درآینده تحصیلی دانش آموزان

– عدم استفاده از امر تکنولوژی آموزشی

– بی تفاوتی والدین در مورد این درس نسبت به سایر دروس

– نداشتن سواد کافی والدین در امرکمک به  یاددهی و یادگیری دانش آموزان

– نداشتن انگیزه بین دبیران و بی تفاوتی در امر تدریس در سنوات تحصیلی  قبل

– عدم بکارگیری دبیر متخصص عربی در درس عربی بکار گیری معلمین غیر مرتبط

در گفتگوهايي كه با دانش آموزان بعمل آمد و همچنين با در جريان قرار دادن مدير و معاونين مدرسه شهيد اسلامی مسائل مهمي مطرح شد و از جمع بندي کل اطلاعات بدست آمده به علل و عواملي اشاره شد كه باعث افت يادگيري دانش آموزان در درس عربي شده است.

2000 تومان – خرید


ads

دیدگاه ها


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *